Специализирани инструменти за ремонт на метални покриви
Работата на покрива изисква основни инструменти за обработка на различни видове ламарина. Известно е, че всеки покрив, независимо от вида на покритието, включва обшивки и детайли от ламарина. Само преди няколко десетилетия са били достатъчни един чук и редица инструменти, изработени в работилницата. Липсваха специализирани инструменти. Сега е трудно да си представим професионална фирма изпълнител на покриви без набор от инструменти. Изискванията на инвеститорите нарастват към качеството на покривните работи. Очакванията на клиентите са един покрив освен технически и функционално изпълнен, да бъде същевременно естетически красив.
Какви инструменти са необходими на покривния майстор, за да отговори на нарастващите изисквания?
В статията „Основни инструменти за покрив“ представихме базисен пакет от често използвани инструменти в тенекеджийството, а по-долу представяме по-изчерпателен набор от специализирани инструменти, предназначени за покривното майсторство.
С тези инструменти Щубай можете да правите: прецизни огъвания на ламаринени обшивки, изравняване на елементи от ламарина, заобляне и подгъване на ламаринени обшивки, коминни и покривни обшивки, херметическо свързване на ламаринени детайли, фалцови шевове и др.
Разглежданите инструменти са колекция от най-популярните основни инструменти, използвани в тенекеджийството и хидроизолациионни дейности, които ще се използват в ежедневната работа на покрива. Струва ли си да ги имаш? Отговорът е прост: повечето майстори вече ги имат.
Искате ли да направите фалцов покрив? Тези инструменти трябва да са във Вашия арсенал!
Професионалистите във всяка област казват, че ако нещо е добро за всичко, то не е… добро за нищо. Вярно е, че има примери за универсални инструменти, които имат много полезни, допълващи се елементи в един комплект, но това, което е посветено на конкретно решение, несъмнено е най-доброто за справяне с него. Не е по-различно и в случая на покрив с ламарина със стоящ шев. Само майстор с висококачествени материали и професионални инструменти на негово разположение, е в състояние да гарантира, че ефектът от работата му ще си струва и ще се подпише със собственото име под него.
На първо място – фалцовият покрив – методът на стоящия шев е един от най-старите методи за покриване на покрив с гладки метални листове, които се свързват един друг чрез загъване и подвиване на съседните краища. Струва си да се отбележи, че това е относително универсален метод, тъй като може да се използва за свързване на много видове ламарина – алуминий, мед, титан цинк, както и пластифицирана ламарина. При фалцовите покриви обаче дяволът е в детайлите – или по-точно в стегнатостта и естетиката на изработката. За да постигнете повече от задоволителен резултат, трябва да имате правилните инструменти.
Всяка фирма за изграждане на покриви или ремонт на покриви знае размера на своя „портфейл“ и може да прецени какви инструменти може да използва при изпълнение на поверените й задачи. Всяка работа може да се извърши по много начини и ефектът често ще бъде подобен, но комфортът на използване и наборът от възможности на инструмента може да се различават значително.
Арсеналът от най-добрите инструменти:
Методът за покриви със стоящ шев е много популярен метод за покриви – всъщност в цял свят. Най-често се използват два варианта – единичен или двоен фалц. По какво се различават? Листовете се изработват в профилиращи машини, откъдето излиза лента с ръб с височина около 26-27 мм, завършваща с малък шев от едната страна и голям, покриващ шев от другата.
В случай на единичен фалц, панелите имат един прегънат шев по ръба. Това означава, че външният вид отгоре ще прилича на един ред ивици. Инструмент за единично затваряне № 282412 са най-добри за изработване на този тип подгъв. Те се поставят върху единичния подгъв и ръбът на покриващия подгъв е извит върху малкия подгъв.
При двоен фалц панелите имат два сгънати шева по ръбовете. Това създава два успоредни шева, минаващи по дължината на панела и често придава на покрива по-богато украсен вид. За да създадете такъв шев, струва си да използвате инструмента за затваряне на ламарина от каталога на Щубай № 282415. Инструментът се поставя върху ръба на профилирания панел и ръбът на листа се затваря втори път, което създава двоен фалц. Струва си да се подчертае, че този инструмент за двоен фалц, може да се използва за затваряне на единичен фалц. Това е един от споменатите по-горе случаи, в които един универсален инструмент работи добре на практика за две неща. Може да се използва за затваряне на фалца веднъж или два пъти (като го поставите на обратно).
*Отляво – за единичен фалц №282412, отдясно за комбиниран №282415
А какъв инструмент трябва да се използва при затваряне на капандури или стрехи?
Разбира се, има ситуации, в които е необходимо да се затворят много малки участъци от ламарина на фалц. Това се случва например, когато правим стоящ фалц на капандури. Тогава добър ход ще бъде използването на т.нар мини уплътнител за шевове, който има работна ширина 100 мм (обикновено уредите за затваряне на фалцове имат повече от два пъти по-голяма работна част, което ги прави неподходящи за използване при детайли с малък диаметър). В каталога на Щубай мини затварящият шев може да бъде намерен под номер № 282416.
Работата с фалцов покрив също изисква подгъване на листовете около линията на стрехите. За да изпълните тази задача, ще ви трябва ръчен огъвач № 282413 и оформител № 282414.
Нов член в ценното семейство
Наскоро на пазара се появи друг инструмент, полезен за работа със стоящ шев. Това е огъвач за двоен фалц № 282415VU със специално уплътнение, която предпазва от надраскване на обработвания материал. Този инструемент ще бъде особено полезен за фалцови покриви от благородни метали като медна ламарина, алуминий или титан-цинк. Снабден е със специална уплътнение, което може да се сменя.
Щубай – 100% сигурност
Инструментите, носещи името Щубай (Stubai), са гаранция за отлично качество от години. Те са ценени заради отличната издръжливост, дори въпреки много интензивната употреба. Производителят предлага още едно важно предимство – подвижните рамена на тези инструменти (щифтове) могат да се сменят, което значително улеснява поддържането на инструмента в добро състояние.